כולנו נובה

מיצג קבוצתי של שבט הנובה

שיח חי בין קול, צבע ותנועה  |  ק.צ.ת – לגוף לנפש ונשמה

 הוצג בבורג' בנימינה נובמבר 2023 עד ינואר 2024

מוצג היום במסגרת המיצג הגדול של הפקת הנובה בארצות הברית,  (מיצג הנובה הוצג בביתו 1 בגני התערוכה)

"הקסם בריפוי טמון בשילוב שלושת הקודקודים

של השפות ההבעתיות: מוזיקה, ריקוד וציור."

אלחאן ג. א.

לזכר חבריי ואהוביי:

"כי אתם האור, לא הלכתם לשווא, המשפחה והחברים כאן כדי להמשיך את הדרך של שבט האור והאהבה המסרב לעצור או להיכנע לכוחות האופל, ההרס, השנאה, שפיכות הדמים והפחד. אנחנו כאן בשבילכם, נלחמים בדרך שחברי השבט מאז ומתמיד ידעו, דרך האור והאהבה ".

ביום שבת 07.10.2023 קמנו לחדשות שהיה קשה לעכל, להאמין ולהבין את מה שהרגיש כהזיה של רגע.

ואז הגיע היום שאחרי: את סדר גודל הזוועה עוד לא היה אפשרי לאמוד. עם השעות, השיחות עם חברים שניצלו, הכאוס, הבכי, הדמעות והבלגן, אני מתחילה להפנים, לאט לאט, מנסה להדחיק אבל החדשות לא מפסיקות לטלטל לי ולכולנו את הנשמה.

הגעתי למתחם הבורג' לא במקרה, הרי זה השבט ואני ילדת השבט והמשפחה, זה המקום הטבעי שלי, בין נפשות האור והאהבה האלה ההפקה והחברים אפשרו לי עשייה באהבה טהורה בכל רגע ורגע. הבעלים ומתחם הבורג' חיבקו אותנו, את הכאב, האובדן, הצער וההרס שהיה בתוך הלב של כל אחד ואחת. אפשרו לנו מסע ריפוי מחבק לכל רובד בנשמה. דבר מזה לא היה מובן מאליו. קיבלנו לב גדול ואהבה גדולה.

פרשתי את הבדים והחומרים בפינה במתחם אשר בכל יום התחילה לקבל עוד ועוד נפח ונוכחות חשובה ומרגשת. יצירות ועבודות פרי יצירתם ותרומתם של שורדי המסיבה ברעים, חברים שאיבדו חברי משפחה והורים ששכלו את ילדיהם במסיבה שקיבלה את השם "מסיבת הנובה".

כל נקודה, כתם וקו נוצרו באהבה במטרה לחזק ולהפיץ אור ומילה טובה לנפש הזקוקה לכל הבעה של אהבה, חיבוק וחיוך ולו קטן.

אזכיר כמה רגעים מרגשים עד דמעות:

– אימהות שבאו לחפש כל פיסת מידע אחרונה על ילדיהם, על הרגעים האחרונים

– אחים ואחיות שהגיעו להתאבל ולזכור ולהתגעגע

– חברים שעוד לא מעכלים שחלקים מהלב כבר עברו מהעולם הפיזי שלנו

תיאור המיצג

במהלך הזמן נוצר מיצג אמנותי אשר התהווה כמרחב לביטוי אמנותי במתחם הבורג'. כל מילה וציור זה סיפור הצלה, סיפור של נפש שרצה תחת מתקפת אימים. כל ציור ומילה זה נס חיים. הקשבתי לסיפורים, לכאב, לפחד, לעצב ולכל מילה ורגש. הבדים והדפים הלכו והתמלאו באנרגיה מטורפת של חיים וצורך בתקווה ועתיד יותר מואר. שמות של חברים ואנשים יקרים שנשמתם המשיכה את המסע נמצאים בתיאור או סמל כזה או אחר על המצעים. מילים של געגוע ואהבה, מילים של חיזוק ותקווה. ציורים של מסלולי בריחה ורגעי בהלה.

התבוננות בנושאים מרכזיים

לאורך הימים שהמיצג עמד שם והתפתח, נראה  תהליך של התמודדות עדינה ורכה עם החומרים של הרגש.

בתחילת הדרך הביטוי המילולי השתלט על העשייה ולאחר כמה ימים התחילו לבצבץ עבודות יותר אבסטרקטיות של ביטוי רגשי צבעוני, דבר המאפשר עבודה על הרגש והביטוי שלו בשפה פחות מוכרת ורווחת. שפה שבו זמנית מאפשרת גם פורקן, גם שיקוף, שיתוף ועיבוד לחוויה הלא רגילה והמורכבת  שהשורדים חוו. נושאים שעלו: אובדן, געגועים, לב שבור, זריחה, השם נובה, התאריך.

נקודות אור והעצמה

מתוך הצער והכאב היו ניצוצות של תקווה, של אור, ורצון לשקט אישי ועולמי, היו מלא רגעים של הארות ותובנות לחיים. רגעים מחזקים, היו אף שחזרו ושינו את הציור מיום ליום, כי זה הרגיש יותר אמיתי להילחם ולא להיכנע בנפש הכאובה והמדממת. מחמם את הלב לראות את החוסן הנפשי של מי שהיו בתוך הזוועה, והרצון שלהם בחיים, ההערכה שלהם לזה שהם כאן, הרצון להסתכל קדימה לעתיד יותר מואר וטוב. נתמכים בשפות של אור, צליל, צבע וריקוד שהשבט הזה יודע ומכיר הכי מכולם.

יוזמת מסע המיצג ואוצרת התערוכה:

אלחאן ג'יריס -אשקר

אמנית רב תחומית, מטפלת רגשית באמצעות אמנות חזותית-M.A, מרצה, מדריכה ומנחת קבוצות בכל הגילאים. עוסקת  בעיצוב חללים ומיצבים, אמנית ציורי גוף וקעקועים, רקדנית, פעילה בתחום החברה והשינוי החברתי. מייסדת "האקדמיה לאמנות ולחיים" 2012 – פרויקט חיים אישי ומודל בפיתוח להעצמה, תרפיה והרפיה בממד האישי, הקבוצתי והחברתי באמצעות  שפות האמנות ההבעתיות והלא מילוליות של הנפש וביטוין במעמקי דרך החיים. הוגת הרעיון והמיזם "שיח חי בין צבע, קול ותנועה" שהתחיל בשנת 2013.

מתחם הבורג'

המארח הראשון של התערוכה. מעריכה ומודה ללב האמיץ של הבעלים שלקח על עצמו את היוזמה לתת מרחב ביטוי קסום באהבה, הכלה, רגישות וקבלה.

שבט הנובה הלב והמשפחה

הכוח של שבט הטראנס הוא במוזיקה, בריקוד ובצבעים, בזמנים שמחים או כואבים. השפות האלה באות להציל את הנפש מאובדן של העצמי כאשר עוצמות הכאב, הצער והאובדן הן עצומות ויש בהן כח הרס עצום. השבט יודע להפוך את כוחות ההרס לכוחות של חוזק ,תקווה וחיים משמעותיים במעמקי הנשמה.

נפשות של אור המסרבות להיכנע, המעריכות את החיים ומקבלות בהבנה את הרגע בו הנשמה עוזבת את הגוף הפיזי. שבט שיודע לשחרר מועקות בטוב ובאהבה בלי לברוח מהכאב והאובדן. שבט שיודע שהחיוך מכיל גם את העצב וגם את השמחה. כי השפות שלנו הן שפות של אור ואהבה והכח הנסתר של החיים.

צוות ההפקה של נובה דואג למשתתפים שהיו במסיבה, ההפקה זקוקה לסיוע כדי לתת מענה לניצולי המסיבה

לתמיכה כספית בהפקה של נובה

Call Now Button